2018-01-03 19:37:15
KPTI a.k.a. FUCKWIT - kolejny błąd w CPU Intela

No to po obiedzie - na jaw wyszło, że we WSZYSTKICH procesorach Intela (i tylko Intela) jest problem z logiką zarządzania dostępem do pamięci i źli ludzie mogą sobie grzebać po pamięci komputera bez żadnych specjalnych ograniczeń, z poziomu userlandu. Świat naprędce szykuje poprawki i obejścia - czego się spodziewać?

KPTI (Kernel Page Tables Isolation) to robocza nazwa programowego obejścia problemu w logice zarządzania dostępem do pamięci i polega na ręcznym izolowaniu pamięci jądra. To niestety jest bardzo kosztowne, ponieważ w dużej mierze sprowadza się do czyszczenia buforów TLB (Translation Lookaside Buffer) które mają spory wpływ na wydajność. Więcej technicznych szczegółów, które i tak na ten moment są w większości domysłami i wnioskami, można przeczytać tu: http://pythonsweetness.tumblr.com/post/169166980422/the-mysterious-case-of-the-linux-page-table.
Najbardziej poszkodowani są użytkownicy wirtualizerów, gdyż luka potencjalnie umożliwia zbudowanie mapy pamięci i na tej podstawie obejście mechanizmów typu ASLR (Address Space Layout Randomization), to z kolei pozwala na wyjście z wirtualizera i operowanie w ramach fizycznej maszyny, co jest koszmarnym scenariuszem dla wszystkich dostawców chmur i VPSów, jeden VPS może teoretycznie przejąć całą maszynę i zaszkodzić wielu użytkownikom. Problem wydaje się być o tyle poważniejszy, iż na kilka dni przed publikacją Linuksowej poprawki, CEO Intela sprzedał większość akcji swojej spółki. Podobnie było przy aferze z Equifaxem.

Jednak - panika na bok. Bać się powinni właśnie dostawcy chmur i współdzielonych hostingów - zwykli użytkownicy niespecjalnie mają się co przejmować problemem samym w sobie. Poważniejszym problemem dla nich są programowe obejścia problemu, które potrafią spowolnić działanie komputera o nawet 63% - tak wynikło z badań GRSecurity, zaś Michael Larabel zamieścił swoje wyniki, z których powyższe wydaje się być realną liczbą. Z wyników wniosek nasuwa się prosty, mianowicie wszystko, co często wywołuje funkcje systemowe, może spowolnić - o ile, to jest zależne od ilości takich wywołań. Najbardziej oberwą niedorobione, niezoptymalizowane aplikacje które mają tendencję do wywoływania funkcji systemowych co i rusz, totalnie bez sensu (np. częste czytanie plików małymi porcjami czy nadużywanie plików tymczasowych) - gry z kolei przeważnie nie mają tego problemu, ale tak naprawdę nie robiono jeszcze testów pod Windows więc nie ma żadnych konkretów, jeśli chodzi o graczy. Pod Linuksem niby nie ma różnicy, ale to jest Linuks...
Najprościej jest uruchomić menedżer zadań, tam włączyć pokazywanie czasu jądra i obserwować jaki procent całego zużycia CPU to zużycie w trybie jądra. Im więcej, tym poważniejsze będzie spowolnienie - to tak w mocnym uproszczeniu, bo nie wiadomo co Microsoft przygotuje.

Ciekawe czasy nastały dla Intela. Ich produkty są coraz gorszej jakości - problemy z chłodzeniem (stosowanie słabej jakości pasty między rdzeniem a rozpraszaczem ciepła), spieprzone mechanizmy odpowiedzialne za HyperThreading, nieprzewidywalna wydajność gdy do gry wchodzą instrukcje AVX, problemy z Management Engine, bezczelne wysysanie pieniędzy przy próbie upgrade'u ze Skylake'ów i Kaby Lake'ów, do tego niedawny alians z AMD w kwesti zintegrowanej grafiki i do tego porażka na swoim własnym boisku (pojawienie się ThreadRipperów w momencie gdy Intelowi marketingowcy próbowali wciskać ludziom 10-ciordzeniowe Broadwelle zasłaniając się koncepcją "megataskingu"). A wcześniej jeszcze nie działające TSX i "poprawka" polegająca na ich całkowitym wyłączeniu, i pewnie jeszcze pierdylion innych problemów. AMD ma pole do popisu.

Update: jest już oficjalne info.

Update 2 od Roziego: sytuacja na ARMach: https://developer.arm.com/support/security-update.


Może Cię zainteresować...

Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: