2018-01-22 20:56:49
WiGLE czyli skanowanie Wi-Fi w praktyce

Projekt WiGLE powstał pierwotnie jako próba wymuszenia na producentach access pointów Wi-Fi by ci zadbali o prywatność swoich klientów zapewniając odpowiednie opcje (tj. obsługę protokołu WPA2). Niby WiFi to wynalazek "niebezpieczny z domysłu", ale ta strona przypomniała mi, że ludzka kreatywność nie zna granic. Dalej napisałem o tym, jakie zagrożenia niesie ten projekt i jak się bronić.

Dopada Cię stalker i nęka. Policja ma Cię w dupie, w akcie desperacji "po cichu" zmieniasz miejsce zamieszkania. O nowym miejscu wiesz tylko Ty. Stalker i tak Cię znajduje. Albo chwalisz się na twitterze śmieszną nazwą sieci WiFi sąsiada, a na FB przechwalasz kompem z trzema GeForce'ami. Za miesiąc nie masz kompa i paru innych rzeczy. Albo ktoś kto był u Ciebie raz w gości wie, gdzie poprzednio mieszkałeś. To tylko przykłady jak można wykorzystać projekt WiGLE. A i tak pewnie znajdą się inne zastosowania. Co się dzieje? Mamy router WiFi nadający globalnie nazwę naszej sieci.

Generalnie - całkowicie skutecznej obrony przed tym nie ma. Zawsze ktoś może podjechać z telefonem bądź komputerem z anteną i zeskanować teren w poszukiwaniu sieci WiFi i znaleźć naszą - no chyba, że... WiFi nie będzie działać bądź nie będzie rozsyłać nazwy sieci ("SSID broadcast"). Nie możemy też nikomu zabronić skanowania, bo prawo tego nie reguluje, a samo skanowanie jest takie samo dla tych złych, jak i tych dobrych (tj. nas). Co możemy zrobić?

 • Wyłącz radio WiFi w routerze.
  Najlepsza opcja, szczególnie gdy na co dzień z WiFi nie korzystasz, bo komputery są podpięte po skrętce.
 • Wyłączaj router gdy nie korzystasz z Internetu.
  Redukujesz prawdopodobieństwo zeskanowania Twojej sieci (i oszczędzasz na prądzie), ale można to wykorzystać do zbadania czy w danej chwili jesteś w domu.
 • Wyłącz rozgłaszanie nazwy sieci.
  Uparci dalej znajdą Twoją sieć, ale może być odebrana jako szum bądź zmieszać się z tłumem. Wada - wiele urządzeń bez tego nie umie się podłączyć do raz skonfigurowanego access pointu.
 • Nie stosuj bardzo unikalnej nazwy sieci.
  Rozejrzyj się po istniejących sieciach i ustaw taką, by jak najbardziej mieszała się z tłumem. Np. routery WiFi dostarczane przez Toya.net mają z domysłu nazwę w rodzaju "toya[rząd cyferek]", można spróbować nazwać swoją sieć bardzo podobnie, kopiując nazwę istniejącej sieci i zmieniając jedną cyfrę.
 • Zmieniaj nazwę sieci co jakiś czas.
  I nie chwal się tym naokoło. Dzięki temu zaśmiecasz bazy danych takie jak WiGLE i mieszasz się z tłumem.

Wydaje się, że problem jest wyolbrzymiony, ale powyższe przykłady pokazują, jakie niebezpieczeństwa to niesie.


Może Cię zainteresować...

Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: