2018-01-15 19:14:10
Alternatywny Internet

Dzisiaj z kolegą odbyłem ciekawą dyskusję nt. tego, jak na naszych oczach powstaje nowy, zamknięty Internet. Internet, jaki pamiętają ludzie którzy korzystali z niego w kawiarenkach internetowych i poprzez różne dial-upy, technicznie ma się dalej doskonale, ale realnie - powoli się wykrusza. To poważne zagrożenie dla wolności słowa i prywatności użytkowników, ponieważ już teraz np. za użycie słowa "pedał" można stracić możliwość wyrażania swojej myśli - czasowo bądź permanentnie - bądź zostać wykasowanym z sieci (administracyjne usunięcie konta). Jeszcze do końca 2009 to było nie do pomyślenia, bo wiadomo że słowo "pedał" w np. kontekście bicyklów oznacza "element składowy napędu nożnego", podobnie jak na myszkę nie mówi się "stołokulotoczne urządzenie wskazujące". Teraz jednak okazuje się, że samo zastosowanie słowa "pedał" jest dobrym powodem do blokady konta na 24 godziny. Takie czasy i będzie gorzej. Ale czy możemy to powstrzymać? Możemy.

Jeden z problemów na jakie zwrócił kumpel, to funkcjonalność grup na Facebooku. Ludzie zawsze szukali rozwiązań swoich problemów w różnych kółkach wzajemnej adoracji i nie jest to żadna nowość czy coś dziwnego. Na siłowni ludzie wymieniają informacje co i jak ćwiczyć i co wcinać by mięśnie szybciej rosły. Na konferencjach, zlotach i meetupach spotykają się ludzie o podobnych zainteresowaniach. Na aukcji dzieł sztuki czy wyścigach konnych koneserzy wymieniają się wiedzą. Norma. Do tych samych zastosowań używane są Facebookowe grupy, niestety jednak, dostęp do informacji udzielanych na nich jest mocno ograniczony - bez własnego konta nie ma szansy na skorzystanie z wiedzy tam zawartej, zaś by mieć konto, należy udostępnić Zuckenbergowi całkiem sporą ilość swoich danych osobistych, nierzadko łącznie z numerem telefonu i skanem dowodu osobistego/prawa jazdy. Dlaczego to jest problem? Ze względu na postrzeganą wygodę rozwiązania traci się to, co było mocnym punktem forów i Usenetu - indeksowalność i możliwość przeszukania za pośrednictwem np. Google oraz niezależność od globalnej korporacji której zależy wyłącznie na pieniądzach. A oprócz grup, Facebook udostępnia przecież także "fanpage", które coraz częściej zastępują tradycyjne strony WWW. Mamy komunikator, kontakty, pliki (zdjęcia i wideo), witryny i rzeczone grupy. Praktycznie wszystko, co Internet udostępniał i udostępnia bez dodatkowej rejestracji danych osobowych.

Ten konkretny problem jednak jest dużo poważniejszy, gdyż zaczął się nie wraz z rosnącą popularnością sieci społecznościowych, a wraz z popularyzacją forów internetowych, zastępujących sieć Usenet. A dlaczego z kolei one powstały? Dlatego, że ludzie chcieli mieć możliwość łatwego tworzenia swoich własnych, nierzadko zamkniętych kół. Wielu także odstraszała obsługa klienta takiego jak Netscape Communicator, slrn czy mój HCM, a dodatkowo, administratorzy takich forów zarabiali krocie na wyświetlających się reklamach. Do tego problematyczna hierarchia grup alt.*, w której każdy mógł założyć swoją grupę i postować co popadnie, z materiałami pedofilskimi włącznie. Co nie zmienia, że Usenet spełnia - tak, czas teraźniejszy - swoje zadanie. Usenet bowiem to jedna wielka hierarchia, "spinająca" chyba wszystkie możliwe tematyki. Do tego system jest globalny, ale zdecentralizowany - składa się z jednej hierarchii grup przechowywanej i udostępnianej przez szereg serwerów. Każdy serwer najczęściej zbiera użytkowników z określonej okolicy - czy to z województwa (news.man.lodz.pl), czy to dostawcy internetu (news.tpi.pl/news.neostrada.pl), czy to instytucji naukowej (news.icm.edu.pl) a później luźniejsze serwery w rodzaju nieistniejącego już news.gazeta.pl pozwalały na dostęp po założeniu konta. Po skonfigurowaniu klienta otrzymujemy dostęp do dziesiątek tysięcy grup dyskusyjnych, na których ludzie o różnym poziomie doświadczenia mogą się podzielić i wymienić wiedzą i doświadczeniami - czy to o programowaniu w Delphi (comp.lang.delphi czy polskie pl.comp.lang.delphi), czy o seksie (pl.soc.seks/pl.soc.seks.moderowana), czy o modelarstwie (pl.rec.modelarstwo). Wraz z usenetem, świat stał się bogatszy o skumulowane mózgi wszystkich zainteresowanych i wiele osób właśnie tam znajdowało rozwiązania swoich problemów. Ale to nie wystarczało.

Fora internetowe okazały się niestrawne dla sporej ilości osób - w tym mnie - gdyż wymagały każdorazowego logowania się by uzyskać dostęp, przeważnie chodziło o dostęp do zapisu (postowania), ale nierzadko fora są całkowicie zamknięte dla losowych przybłęd. Do tego fora wtedy były często bardzo wolne, dużo wolniejsze od klasycznego czytnika grup i - najważniejsze wtedy - absolutnie nie działały offline. A wtedy internet rozliczano za czas korzystania, wobec czego o ile jeden impuls telefoniczny (6 minut) wystarczał by zsynchronizować swoje grupy, o tyle w przypadku webowego forum to w zupełności nie wystarczało. No i w końcu - fora nie oferowały (i dalej nie oferują) bardzo wielu istotnych, podstawowych funkcji, jak widok wątków, oznaczanie wątków po swojemu czy powiadomienia, gdy udzielona zostanie odpowiedź na nasz post. Ludziom to jednak nie przeszkadzało - brak konieczności konfigurowania klienta, obojętny stosunek do netykiety i pieniądze dla adminów wygrały ze zdrowym rozsądkiem. Ale to dopiero początek.

Twórcy StackOverflow wpadli na pomysł - a gdyby tak zrobić jedno centralne miejsce, gdzie ludzie będą zadawać pytania i odpowiadać na nie? Żeby ich zmotywować, za dobre odpowiedzi nagrodzimy ich punktami i odznakami, zaś my zgarniemy kasę od sponsorów w zamian za umieszczanie ich bannerów. Projekt okazał się sukcesem i dziś wiele osób właśnie tam szuka pomocy. "Gramifikacja" bardzo pomoga projektowi, wielu programistów udzielających się na SO chwali się swoimi osiągnięciami na swoich blogach i witrynach, wielu chwali się tym w swoich CVkach. Niestety, sukces projektu zaszkodził rynkowi IT - to właśnie dzięki SO dzisiaj mamy "przyjemność" pracy z ludźmi określanymi mianem "Full-StackOverflow Developerami", których wiedza własna jest relatywnie mała, niby wywiązującymi się ze swoich zadań, ale jak tylko odetnie im się dostęp do Stack Overflow, nie są w stanie nic zrobić. Do tego należy doliczyć kretynów, którzy proponowane rozwiązania przeklejają bez zmian do kodu, który potem idzie na produkcję - bo działa, programista nie wie czemu, ale ktoś tak napisał i działa, więc nie ma problemu.

Stack Overflow jednak dalej wymaga zakładania osobnego konta by zdobyte punkty i odznaki były zachowane. A przecież większość ludzi ma konto na Facebooku, więc czemu nie rozszerzyć FB? ... I tak znaleźliśmy się w obecnym miejscu. Stwierdzenie kolegi, że Facebook przejmuje Internet jest bliskie prawdy - gdyż ludzie wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniami, korzystając z funkcjonalności niedostępnej dla Google, co oznacza, że jest trudna do znalezienia. Facebook efektywnie stawia wirtualne ogrodzenia między użytkownikami, a ponieważ nie jest to dobro publiczne jak Usenet, tylko własność jednej, prywatnej firmy - to właśnie ona decyduje co jest dobre a co złe, często używając przy tym niejasnych reguł, w rodzaju przymykania oka na obrażanie Chrześcijan przy jednoczesnym aktywnym reagowaniu na ataki na Islam, czy rzeczone już blokowanie konta po umieszczeniu w poście słowa "pedał", bez względu na realny kontekst. Facebook nie udostępnia również archiwum offline, w związku z czym wystarczy że Facebook padnie, by cała wiedza posiadana przez nich przepadła - nie do pomyślenia w architekturze Usenetu, gdzie wystarczy skorzystać z innego serwera. Wiele serwerów Usenet było dla ograniczonej grupy użytkowników, ale większość z nich udostępniała dostęp do odczytu WSZYSTKIM. Facebook nigdy nie skala swojego dobrego imienia tak poważnym niedociągnięciem.

Zarówno Google jak i Facebook chcą by Usenet umarł, gdyż w ich odczuciu jest przestarzały. Wymaga czytnika, nie zezwala na dokładną telemetrię, ma bardzo ograniczone możliwości sprzedaży reklam i lokowania produktów i najważniejsze - jest poza ich kontrolą. Ale Usenet nie umarł, jednak coraz mniejsza rzesza użytkowników z niego korzysta. A Ty? Może chociaż spróbujesz?

A nawet jeśli nie chcesz lub przerasta to Twoje możliwości - pomyśl o alternatywie do FB. Zdaję sobie sprawę że dla wielu to brzmi jak cofanie się, ale prawdziwa regresja dopiero nadejdzie - gdy FB będzie jedynym miejscem, gdzie będzie można cokolwiek powiedzieć i być usłyszanym i niewidoczna ręka politycznej poprawności i cenzury będzie dyktować wszystkim co można mówić, a co nie, jednocześnie przypominając o kończącej się promocji na bezwartościowe przedmioty do Facebookowej gry.


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 1 | Obserwacje
Pokazuj komentarze.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: