2017-07-23 23:00:31
PowerController - automatyczne zarządzanie planami zasilania

Intel, produkując wynalazek o nazwie EIST, jak zwykle zawiódł. EIST, czyli Enhanced Intel Speedstep Technology, w założeniach działa poprzez obniżanie taktowania procesora kiedy nie jest wykorzystywany i zwiększania pod obciążeniem do nominalnych wartości. Nie neguję oczywiście zalet tego rozwiązania, ale jest ono tak czy siak niepełnosprawne. Przykładowo, znakomita większość obecnych procesorów bez problemu obsługuje serwis Youtube bez konieczności wykorzystywania pełnej jego wydajności. Niestety, specyfika działania sprawia, że przeglądarka "ogłupia" procesor i ten bardzo często na ułamek sekundy przełącza się w tryb pełnej mocy, zużywając niepotrzebny prąd oraz obciążając zasilacz wahaniami zapotrzebowania na moc. Ponieważ dzieje się to często, przekłada się to na skracanie żywotności zasilaczy, zwiększenie rachunku za prąd i zwiększanie temperatury systemu.
Pewnym rozwiązaniem jest zmiana planu zasilania - od Windows Vista w górę możliwe jest sterowanie maksymalną mocą procesora i zachowanie tej wartości w "planie zasilania". Nie jest to do końca wygodne, bo na systemach biurkowych nie ma możliwości wygodnego przełączania się między planami (należy się przeklikać przez gąszcz opcji). No i w końcu, fajnie by było, gdyby "coś" automatycznie zmieniało plan w zależności od realnego zapotrzebowania.

I tu pojawia się PowerController.

PowerController zapewnia dwie funkcje:

  • Umożliwia wygodną zmianę aktualnego planu zasilania.
    Działając jako ikonka w trayu, udostępnia listę planów zasilania. Kliknięcie lewym przyciskiem ikonki programu wyświetla menu z poziomu którego można włączyć żądany plan zasilania.
  • Zapewnia automatyczny wybór odpowiedniego planu zasilania
    Włączenie trybu automatycznego sprawia, że przy niskim obciążeniu procesora będzie zawsze wybrany wskazany plan, zaś przy zwiększonym - program automatycznie przełączy na drugi wskazany plan. W ten sposób można ograniczyć maksymalną częstotliwość procesora do absolutnego minimum i zwiększać do maksimum tylko wtedy, gdy będzie na to realne zapotrzebowanie. W ten sposób można cieszyć się z korzyści wynikających z działania procesora z minimalną wydajnością i napięciem, nie będąc zmuszonym do rezygnacji z jego pełnej wydajności w grach czy multimediach.

Tryb automatyczny działa w ten sposób, że program obserwuje obciążenie procesora i jeśli jego wykorzystanie przekroczy 90% przez określony czas (domyślnie 4 sekundy, jest to regulowane), program przełącza plan zasilania na inny wskazany. Gdy obciążenie spadnie do 30% lub mniej i będzie się utrzymywać na tym poziomie przez 4 lub więcej sekund, program zmieni plan zasilania na drugi ze wskazanych.

Jak z tego prawidłowo korzystać? Po uruchomieniu, należy wybrać odpowiednie plany na różne poziomy obciążenia. Dla dużego obciążenia, proponuję wybrać plan "Zrównoważony" lub adekwatny. Dla niskiego - "Oszczędzanie energii", przy czym dobrze jest go dodatkowo zmodyfikować. Idziemy do panelu sterowania, otwieramy opcje zasilania, edytujemy plan "Oszczędzanie energii", klikamy "Zmień zaawansowane ustawienia zasilania", szukamy grupy "Zarządzanie energią procesora" i "Maksymalny stan procesora". Wartość w tym polu zmieniamy na 10%. Zatwierdzamy i to wszystko. Teraz możemy się cieszyć pełną funkcjonalnością programu.

Program jest w fazie zaawansowanej bety/RC. Brakuje możliwości uruchamiania go z systemem (można zrobić odpowiedni skrót lub wpis w rejestrze samodzielnie, ale zawsze pokaże się okno z opcjami), program też nie umie sam ustawić właściwej maksymalnej mocy procesora (wyżej napisałem jak to zrobić samodzielnie), ale na tym etapie podstawowa funkcjonalność działa poprawnie. Nie stanowi też obciążenia dla systemu - podczas kilkugodzinnego testu, nie zużył całej sekundy procesora oraz zapotrzebowanie na pamięć RAM jest poniżej jednego megabajta.

Program jest na licencji Freeware, kompatybilny z Windows Vista i nowszymi. Do pobrania z BranchWare.


Może Cię zainteresować...

Link | Skomentuj! | Branchware, Laboratorium, Tech, Techblog
Pokazuj komentarze.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: