2017-06-12 23:43:02
Kalkulator opłacalności wymiany sprzętu elektrycznego/elektronicznego

Wymiana sprzętu tylko ze względu na energooszczędność rzadko ma sens. Ale fajnie byłoby wiedzieć co to znaczy "rzadko". Potrzebowałem sobie szybko policzyć sensowność wymiany żarówek na jeszcze bardziej energooszczędne i wyklikałem stosowny arkusz kalkulacyjny. Pomyślałem sobie, że może się to komuś przydać, więc zamiast dzielić się jakimś plikiem który może (ale nie musi) zadziałać, to zrobiłem coś podobnego, tylko że w JS i HTMLu.

Ekokalkulator oblicza zużycie prądu w skali dnia, miesiąca i roku, zarówno dla starego jak i nowego urządzenia (biorąc pod uwagę stopień wykorzystania w godzinach na dzień). Wylicza też ceny zużytego prądu i czas, po którym inwestycja w nowy sprzęt się zwróci, biorąc pod uwagę cenę za kilowatogodzinę (dlatego cenę za kWh należy podawać z VATem). Wartości są szacowane, ponieważ zakłada się, że cena prądu przez cały okres się nie zmieni, no i oczywiście jest to pewnie obarczone jakimś błędem wynikającym z zaokrąglania.

Wnioski są ciekawe, np. wymiana żarówki 60wat na ledówkę 10wat za 12 złotych zwróci się za dwa miesiące, zakładając świecenie po 8 godzin dziennie, codziennie. Ale już wymiana blaszaka żrącego 100 wat na kosztującego 999zł laptopa ciągnącego 15 wat - dopiero za ponad 7 lat! Tak więc widać, że o ile wymiana zwykłych żarówek żarnikowych na ledowe jak najbardziej ma sens (szczególnie gdy już zachodzi taka konieczność), to owcze pędy za marketingowcami trąbiącymi, że nowe laptopy są bardziej energooszczędne nie ma już sensu. Pewnie, jeśli potrzebujesz nagle mobilności, stary komputer nie nadaje się nawet do internetu albo w ogóle nie działa - spoko, można się rozglądać. Ale tylko ze względu na prąd? Nie opłaca się - szybciej laptop ulegnie moralnemu zużyciu niż się zwróci. A potem ciężko będzie zejść niżej, okolice 10 watów to obecnie kres możliwości energooszczędności architektury x86 na obecnym poziomie rozwoju technologicznego.


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 1 | Finanse, Tech
Pokazuj komentarze.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: