2017-12-09 21:55:52
GA-Z170-HD3P i nowe BIOSy, w tym F22d

Gigabyte niedawno wydało nowe BIOSy do płyty GA-Z170-HD3P. Na koniec czerwca wydali wersję F22a sprzątającą po Intelu ("Update CPU micro code to fix HT flaw issue", szczegóły np. tu: Critical Flaw In Intel Skylake And Kaby Lake HyperThreading Discovered Requiring BIOS Microcode Fix), a teraz nową - F22d - znowu sprzątającą po Intelu ("Update Intel ME for security vulnerabilities" - szczegóły np. tu: Researchers Run Unsigned Code on Intel ME By Exploiting USB Ports, aczkolwiek od dłuższego czasu było wiadome, że Intelowe ME jest dziurawe i niebezpieczne i kwestią czasu było, gdy ktoś to zacznie wykorzystywać - trąbili o tym na całe internety).

Update można wykonać z poziomu okienkowego narzędzia @Bios, wystarczy wskazać plik z nowym BIOSem, wytrzymać kilka minut i działa... albo i nie. Poprzedni update zadziałał, aczkolwiek maszyna zamiast zrestartować zrestartowała się, potem wyłączyła by po chwili znowu włączyć, wyłączyć i włączyć znowu. BIOS zresetował się do defaultów, więc musiałem go na nowo skonfigurować, ale to normalne po aktualizacji BIOSu. Teraz, po aktualizacji do F22d, maszyna zaczęła się restartować bez końca... Zirytowany, poczekałem aż płyta się wyłączy, szybko odciąłem zasilaczowi prąd (można użyć przełącznika na zasilaczu jeśli jest), poczekałem kilkanaście sekund, włączam znowu. Działa, ustawienia zresetowane do defaultów, po włączeniu profilu XMP puściłem Memtest86+ i czekam na efekty.

Przypominam, że update BIOSu wykonuje się tylko, gdy jest taka potrzeba. Jeśli wykaz zmian nie wymienia poprawek dla znanych Tobie błędów, nie aktualizuj, gdyż możesz TRWALE uszkodzić płytę główną - a jak napisałem wyżej, czasami aktualizacja nie przebiega w 100% poprawnie.


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 1 | Tech, Techblog
Pokazuj komentarze.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: