2017-12-31 02:02:08
Jak wielkie korporacje odbierają nam naszą prywatność?

Za naszymi plecami i za naszym nieświadomym przyzwoleniem zarazem.

Przy okazji zakładania twattera wyszło parę kwiatków - w tym, m. in. konieczność podawania swojego numeru telefonu, co ma dalece idące konsekwencje, jeśli chodzi o prywatność. Twitter w regulaminie napisał, że podawanie numeru jest dobrowolne, ale to oczywista ściema, bo dla nich to był dobry powód by mi zablokować konto zanim cokolwiek zdążyłem zrobić! No więc musiałem podać i od razu zasugerował mi obserwowanie Anoriell o której zdążyłem już zapomnieć -- i byłem święcie przekonany że vice versa także, gdyby nie to, że przy zakładaniu konta podałem dedykowany alias na moim serwerze pocztowym. Nie używałem też mobilnej aplikacji Twittera, bo żąda zbyt wysokich uprawnień do mojego telefonu (klikamy tutaj, scrollujemy na dół, pukamy w "Uprawnienia/wyświetl szczegóły") - podałem numer telefonu który ona zna i nowy adres e-mail. To wystarczyło, by Twitter skorelował ją ze mną i zasugerował ją mnie. To jest ciche budowanie sieci powiązań między ludźmi które na pierwszy rzut oka wydaje się fajną funkcją, ale jest szalenie niebezpieczną z punktu widzenia prywatności - w tym przypadku jedynie zbudowało powiązanie między nami, ale to działa globalnie: teraz każdy użytkownik który ma mój numer komórki i używa dedykowanej aplikacji mobilnej (albo również podał numer telefonu), dowie się że jestem na Twitterze. A gdybym nie chciał tego? Musiałbym podać nowy numer. W drugą stronę też to działa - każda randomowa osoba - która nie ma związku z już obserwowanymi - potencjalnie trzyma mój numer telefonu. To dla mnie jest problem, bo gdy kiedyś harvestery emailowe robiły show, tak teraz tak samo dzieje się z numerami telefonów. W Ameryce poważnym problemem są fake tech supporty: dzwonią na zebrane numery i wciskają kit, że komputer jest zagrożony, ale oni mogą pomóc. I ludzie na to się nabierają.
Innym problemem jest to, że powstały już aplikacje, które zbierają dane z książek adresowych w telefonach i wysyłają w chmurę tak, by wyświetlać te dane gdy wykonujemy bądź otrzymujemy połączenie. Fajne? Na pierwszy rzut oka tak - koniec z losowymi numerkami, teraz zawsze wiadomo kto dzwoni! Ja jeszcze pamiętam książki telefoniczne, które zawierały nie tylko numer [stacjonarny], imię i nazwisko abonenta, ale adres także. Różnica jednak polega na tym, że telefon był stacjonarny, przeważnie jeden na rodzinę, więc odebrać mogła dowolna osoba - w tym dziecko - i średnio akceptowalny był losowy marketing. Teraz nie ma z tym problemu - zeskanować książkę telefoniczną w telefonie, pogrzebać w pamięci telefonu i mamy wyprofilowanego człowieka - można walić dostosowaną reklamą, ryzyko wywalenia pornolem w dziecko jest akceptowalnie niskie. Ale problem idzie dużo dalej.

Facebook jest największym zagrożeniem prywatności i nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości - przechowuje on nasze dane takie jak wiadomości czy zdjęcia, a wszystko z domysłu jest publiczne. Trzeba się naszperać, by się zabezpieczyć, a i tak nie uzyskamy odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa. I to właśnie ci, którzy o nas wiedzą najwięcej robią wszystko, byśmy dali im na tacy jeszcze więcej. Tak więc oprócz swojego maila i numeru komórki dajemy wszystkie kontakty z książki adresowej, dostęp do smsów i zdjęć, dostęp do aparatu i mikrofonu, a potem ludzie dziwią się, dlaczego nagle pojawiają im się reklamy dotyczące tego, co robili w "realu". I jeśli po odkryciu rewelacji Snowdena ktoś jeszcze wierzy w brednie managementu Facebooka, że niby to nie jest prawda, to znaczy że ma totalnie w dupie swoją prywatność i równie dobrze może mieszkać w mieszkaniu z przezroczystego plexi.

Firmy z branży IT produkują coraz więcej produktów zależnych od dostępu do Internetu. Standardową wymówką jest konieczność zastosowania technologii, których nie da się użyć na urządzeniu końcowym albo chęć zapewnienia użytkownikom najbardziej aktualnych danych - dlatego np. aplikacja Jak Dojadę nie działa offline. A spokojnie mogłaby, w końcu jest wiele aplikacji umożliwiających znalezienie trasy między n punktami na świecie, bez konieczności bycia ciągle online - "Jak Dojadę" oraz "Google Maps" się do nich nie zaliczają... I nie chodzi już tylko o aplikacje na komórki, aplikacje które powinny działać natywnie teraz najczęściej są przenoszone do Internetu i udostępniane przez przeglądarkę, w efekcie czego popularne wśród fanów technologii webowych jest stosowanie Google Docs zamiast standardowego, offline'owego, natywnego Office'a, czy webmaila zamiast klasycznego klienta. No bo czemu? Wygoda - można skorzystać na każdym komputerze, nie trzeba nic instalować i konfigurować. Aplikacje działają tak samo czy to na Linuksie czy Windows (wersja dla produktów Google: pod warunkiem uruchomienia pod Chrome, wersja dla produktów Microsoftu: pod warunkiem uruchomienia pod Internet Explorerem/Edge). Z tym, że Javascript i HTML nigdy nie były stworzone do takich zabaw, wobec czego nie jest czymś niesamowitym, że mój Hellcore Mailer, wyświetlający folder zawierający 1066 wiadomości, zużywa prawie 24 razy mniej pamięci niż Opera wyświetlająca aplikację Google do ichniej poczty:


Disclaimer: tyle zżera Opera od razu po załadowaniu Gmaila

Aplikacje webowe są z definicji dużo wolniejsze od natywnych, nieporównywalnie gorzej wykorzystują zasoby systemowe ponieważ Javascript nigdy nie był projektowany pod kątem takich zastosowań, a oliwy do ognia dolewają programiści JS, których wiedza rzadko kiedy NIE pozostawia zdecydowanie za wiele do życzenia. Poza tym, aplikacje webowe są "ulotne" - każda funkcjonalność - w tym sama aplikacja - może być zdalnie zmodyfikowana bez naszej zgody, a my nie możemy tego zatrzymać. Aplikacji natywnej możemy nie aktualizować, jeśli nagle usuwają potrzebną nam funkcjonalność albo wprowadzane są zmiany dla nas szkodliwe (np. zbyt dokładna telemetria).

Google jest zresztą doskonałym przykładem firmy stosującej standardowe, korporacyjne zagrania typu "bait and switch" czy "vendor lock-in". Swego czasu, Google wprowadziło własny komunikator oparty na protokole XMPP (Jabber) - tylko po to, by po zebraniu określonej liczby użytkowników odciąć się i zablokować dostęp do użytkowników spoza Google. Argumentowali to nowymi, ulepszonymi funkcjonalnościami, ale to oczywiste że kluczowe było zapewnienie sobie zysku z reklam (via webowy interfejs) i/lub telemetrii (aplikacje mobilne). Ludzie jednak zaczęli kombinować i w sukurs przyszły aplikacje firm trzecich - ludzie chwilowo wrócili do natywnych, niewebowych aplikacji. Inni z kolei uznali, że skoro webowe aplikacje typu Gmail czy Facebook operują głównie w ramach przeglądarek i telefonów, to wystarczyłoby zmusić przeglądarkę do usuwania magazynu lokalnego po zamknięciu przeglądarki. Google i na to znalazł sposoby - aplikacje typu Thunderbird czy Hellcore Mailer zablokował, stosując psychologiczny trick ze słowem-wytrychem "bezpieczeństwo", tj. zażądał uwierzytelniania 2FA polegającego na tym, że aplikacja musi "zapukać" do serwera i wyświetlić użytkownikowi prompt wygenerowany przez serwery Google, ten obsłuży uwierzytelnianie po swojemu, po czym z jakimś prawdopodobieństwem łaskawie pozwoli popchnąć uwierzytelnianie dalej. Nie cackali się wcale - przykleili metkę "mniej bezpieczna aplikacja" wszystkiemu, co nie zna niestandaryzowanej, zależnej od producenta metody uwierzytelniania XOAUTH2, a userom dali opcję wyłączenia tego, z tym, że w helpie piszą wyraźnie, że ich standardy bezpieczeństwa są super, tych aplikacji nie, wybór masz użytkowniku prosty.
A co z ciasteczkami? No... W Chromie jest to nieźle schowane, w Operze jest lepiej widoczne, ale automatyczne kasowanie ciastek jest. Jest też problem, bo nagle się okazuje, że większość webowych aplikacji obecnie na nich polega do tego stopnia, że jeśli raz posadzonego ciastka nie znajdą, to zakładają włamanie i robią userowi pod górkę - co, kasujesz ciasteczka? to masz tonę spamu i 50 stron formularzy do wypełnienia! Gmail za każdym razem wysyła mi trzy (3) maile z krzyczącym dramatycznie tytułem "Alert bezpieczeństwa", do tego każe podawać za każdym razem alternatywny adres email bądź uwierzytelniać się telefonicznie. Twitter spamuje pojedynczym mailem z alertem za każdym razem gdy się loguję. Wkurzające? No przecież wystarczy nie usuwać ciastek i poprawić swoją "śledzalność" w sieci. ;)
Jaskrawym przykładem tego, jak bardzo ważne z punktu widzenia marketingu jest śledzenie użytkownika, może być ten wielki, samozwańczy promotor "otwartego, bezpiecznego i wolnego" internetu, czyli Mozilla. Napisali oni, że czysto-tekstowy email nie zapewnia kontaktu zwrotnego (tj. nie można zmusić klienta do wysłania informacji o otwarciu wiadomości) - rzeczywiście tak jest, a spamerzy i marketingowcy od dawna w mailach typu text/html zamieszczają linki do "pluskw" (najczęściej przezroczystych obrazków o rozmiarach 1x1 px), których pobranie jest tą informacją zwrotną. Teraz Mozilla będzie zmuszać userów do potwierdzania swojego zaangażowania.

Sama konieczność podawania swojego numeru telefonu zaczyna być standardem, tak obecnie robi Gmail, Twitter, Facebook, a i ostatnio do tego wesołego towarzystwa dołączył Linkedin ("Add additional layer of security to your account. Add your phone number.") oraz Allegro ("Chcesz mieć bezpieczniejsze konto? Skorzystaj z dodatkowej ochrony. Podczas logowania na nowym urządzeniu, pojawi się dodatkowe pole na wpisanie kodu z Twojego telefonu."). Bierze się to z popularności telefonów komórkowych - teraz każdy ma takowy więc każdy numer to w zasadzie jedna, unikalna osoba i bezpośredni dostęp do niej, więc jest to niezwykle cenna informacja z marketingowego punktu widzenia. Ale priorytet wśród bydła ma "bezpieczeństwo", dlatego podają na lewo i prawo i żyją święcie przekonani, że nagle są znacznie bezpieczniejsi od innych. Banki też tak robią, ale robią to lepiej - większość używa SMSów z kodem w momencie wykonywania potencjalnie szkodliwej akcji, np. przelewu czy tworzenia zlecenia stałego - z trzech banków z jakimi miałem do czynienia, żaden nie potwierdza SMSem logowania, a przynajmniej nie jest to opcja domyślna.

Mamy załatwione emaile i numery telefonów, co zostało? Nasze dane które sami udostępniamy korzystając z tych aplikacji. To żadna nowość że aplikacje gromadzą i przechowują na wieczność nasze dane, nawet jeśli dostawcy twierdzą inaczej. Wszystkie dane jakie udostępniamy są analizowane pod różnymi kątami i różnymi algorytmami, z jednej strony by "ułatwić nam życie" (jak na przykładzie sugestii kont do obserwowania na Twitterze czy przez automatyczne oznaczanie ludzi na zdjęciach), ale z drugiej, by firmy mogły zapewniać produkty bardziej dostosowane do ich użytkowników. Reklamy dostosowane do profilu to dopiero wierzchołek góry lodowej - do tego dochodzą bezpośrednie sugestie produktów do zakupu generowane na podstawie obserwacji preferencji produktowych użytkownika platformy (cześć, Steam! Cześć, Spotify! Cześć, Last.fm!). Niby na pierwszy rzut oka to jest fajne, bo Steam nie sugeruje mi gier z klimatów Manga/Anime, ale 6 kolejek z grami typu survival/horror pod rząd to gruba przesada -- i tylko dlatego, że ostatnio grałem w Layers of Fear...
Problemem tych aplikacji są też ich użytkownicy - nakręceni życiem celebrytów, chcą być lepsi od innych - za wszelką cenę. To normalne, że każdy chce być na topie w swoim środowisku, ale nienormalne jest to, że Facebook i Instagram tylko i wyłącznie potęgują tę chęć. Facebook i instagram pokazuje, że wszyscy prowadzą ciekawe życie które układa się po ich myśli, tylko my się nie wyróżniamy... Zresztą, w filmiku Are you living an Insta Lie? w genialny sposób zobrazowano problem, który jest jak najbardziej realny. Sam w swoim otoczeniu widzę jak to działa - w obecnych realiach nie wypada być "normalnym", brak konta na Facebooku i Instagramie jest wyrazem dziwactwa i "sztucznego hipsteryzmu". Nie szkodzi, że władze państwowe od tego, co jest nasze i intymne dzieli jeden nakaz - a od niepowołanych osób jedna para login/hasło (a nawet i nie, bo przecież w aplikacjach mobilnych standardem jest zapamiętany login i hasło, w przeglądarkach zresztą też). W obecnych czasach wyprofilowanie każdego jest względnie łatwe, a tym co umieszczamy w sieci możemy sobie solidnie zaszkodzić. Złodziej mający chrapkę na wyposażenie naszego mieszkania - które przypadkiem zobaczył na umieszczonym na Facebooku zdjeciu może poczekać na wpis na Twitterze bądź Instagramie że akurat jesteśmy 1000km od domu (zdjęcie opalonych cyców podpisane "Wspaniała opalenizna, Hiszpania jest super") a my będziemy się dziwić, skąd on to, cholera, wiedział...
No i nie tylko złodzieje i przestępcy nas profilują. Startujesz w procesie rekrutacyjnym? Oczekuj, że Twoje profile będą sprawdzone i to m. in. od ich zawartości zależy, czy otrzymasz pracę czy nie. Ta pani może i ma zupełnie przyzwoitą buzię, ale co z tego, skoro to jest jak najbardziej fake'owy profil służący do śledzenia potencjalnych kandydatów. A jak już jesteśmy przy tym - GitHub także jest wykorzystywany w procesach rekrutacyjnych, o czym przekonałem się dostając ofertę z firmy DataDog. Mają oni specjalne repozytorium które należy sforkować, wykonać określone zadania a potem wysłać "pull request" z rozwiązaniami. Dla firmy (DataDog) to fajne rozwiązanie, bo od razu wiedzą czy kandydat umie Gita i GitHuba, ale sam proces rekrutacyjny jest śmiertelnym (dla kariery zawodowej) zagrożeniem - GitHub archiwizuje wszystkie pull requesty, można więc dotrzeć do informacji kiedy, na jakie stanowisko i - orientacyjnie - z jakim skutkiem czyjś pracownik aplikował. A to samo w sobie może zakończyć się dla pracownika otrzymaniem wypowiedzenia z tytułu utraty zaufania. Jeśli nam gorzej pójdzie, to nie dość że sami sobie wystawimy złą ocenę, to jeszcze możemy dostać wypowiedzenie tytułem braku kompetencji (i będzie na to dowód!). Słowem, wtopa na całego. No ale cóż, ponad 300 pull requestów mówi jasno, że ludzie są tak zdesperowani, że godzą się na takie publiczne poniżenie i zaryzykowanie swojej kariery zawodowej... Ja grzecznie podziękowałem jak tylko zobaczyłem ich przechwałki o stosowaniu GH w codziennej pracy.

I jeszcze jedna historia która nie miałaby miejsca, gdyby nie publicznie dostępne dane - na Linkedinie dostałem zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną do Apple'a (tak, tego od Jobsa, Iphone'ów i Maców). Dlaczego? Dlatego że firmę Harman, którą wymieniłem na swoim Linkedinowym profilu jako pracodawcę, wykupił Samsung, a Samsung to konkurent Apple'a, wobec czego Apple'owi rekruterzy polecieli w ciemno i wciskali pracownikom Harmana, że skoro Harman został wykupiony, to ich pracownicy będą zwolnieni -- "ale nic się nie martw, my cię zatrudnimy - wystarczy że prześlesz CV!".

Zagrożeń jest dużo więcej i nie będzie ich mniej. Facebook i Google na zawsze odmieniły świat - i nie da się tego odwrócić. Garstka ludzi świadomych problemu niczego nie zmieni bo korporacyjne działy PR i ich prawnicy skutecznie zamkną każdą zbyt głośną banię, a legiony kretynów krzyczących "no przecież i tak wszyscy o mnie wszystko wiedzą!" tylko pogarszają sytuację - wbrew pozorom, dla wszystkich, bo korporacje to widzą i pozwalają sobie na coraz więcej i więcej - i już nie wystarczy nie mieć konta na FB by być "niewidocznym", bo FB od dawna produkuje profile-cienie. Innymi słowy, na podstawie danych od innych osób, jest w stanie złożyć profil trzeciej, wspólnej dla tych osób.

Edukować? Można, ale to nie zadziała. FB i Google zapewniają platformy do komunikacji z innymi osobami, jeśli ktoś nie ma FB i/lub gmaila, to nagle kontakt z taką osobą jest utrudniony. Skype? "Ojeja, kolejna aplikacja do zainstalowania i ustawienia..." Email u niezależnego dostawcy? "To takie staromodne" Zwykły telefon? "smsy, nie mówiąc o zwykłych połączeniach głosowych, są droższe". I zaraz ktoś tu wybuchnie: "i co kurwa jeszcze, może zwykłe, papierowe listy?".

Obecny ład świata jest taki, że promuje się obdzieranie z prywatności - za naszym cichym przyzwoleniem. Nie chcemy w końcu być marginalizowani w naszym otoczeniu, więc siedzimy na FB i Instagramie, gadamy na WhatsAppie, FB/Google Messengerze, produkujemy tony vanity contentu żeby błysnąć w towarzystwie, a serduszka i łapki dodatkowo nas nakręcają do tego. Tymczasem korporacje na tym zarabiają krocie, nam zostawiając tylko te serduszka, łapki i setki znajomych, z większością których nigdy nie rozmawialiśmy w cztery oczy, na żywo.


Może Cię zainteresować...

Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: