2014-05-11 14:38:39
Przeżyć w open-space'ie

Jeżeli pracujesz w open space'ie mimo, że zajmujesz się poważną developerką (tj. więcej czasu spędzasz na inżynierii niż na kodowaniu/komunikacji z resztą zespołu) i w związku z czym ciągle ktoś przeszkadza swoim gadaniem (a czasami wręcz hałasowaniem) i pracodawca udaje, że problem nie istnieje albo istnieje tylko w tobie, to znaczy że ma cię totalnie w dupie i traktuje jako "zasób ludzki" który łatwo wymienić, a nie jako ważny element maszynerii który - źle działający - może wpłynąć negatywnie na całość. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zmienić pracodawcę na takiego, który bardziej szanuje swoich pracowników (i ich zdrowie), ale nie zawsze jest to sensowna opcja. Można też wywierać presję na współpracownikach, co (odpowiednio rozegrane) daje wymierne korzyści (o tym dalej). Są też inne metody.

W poprzedniej pracy było pod tym względem zdecydowanie gorzej - wymieszanie czterech różnych teamów (admini, developerzy, testetrzy, analitycy) razem z sekretarką i ludźmi z biznesu nie sprzyjało produktywności. Oczywiście każdy w miarę przytomny ratował się (zakupionymi za swoje pieniądze...) słuchawkami, ale miarka się przebrała, gdy z jednej strony towarzystwo narzekało, że za głośno słucham muzyki, a z drugiej - gdy tak hałasowali, że nawet w tak głośno grających słuchawkach lepiej słyszałem ich niż muzykę. Paranoja? Owszem.
Tutaj też jest open space, i tutaj też są z tym problemy. Jest jednak wyraźnie lepiej - raz, że każdy dostał słuchawki (i to nawet niezłe), a dwa, że każdy pracuje na laptopie (co w połączeniu z ponad dziesiątką "meeting roomów" daje możliwość pracy w niemal idealnej ciszy i spokoju, można też wnioskować o token RSA i pracować z domu). Oczywiście, dalej czasami komuś włączy się głupawka albo słowotok, ale w większości przypadków wystarczy zwrócić delikwentowi uwagę (np. wysłać via Lync takiego gifa) i problem znika albo wyraźnie redukuje się. No i jest jeszcze opcja, którą niektórzy polecają ale... paradoksalnie, nie do open space'ów, czyli słuchawki z aktywnym tłumieniem dźwięku.

Active noise canceling to relatywna nowość w świecie słuchawek i trochę sceptycznie do tego podchodziłem, ale skoro mam za dużo pieniędzy a problem istnieje, to czemu tego nie spróbować? Wyposażyłem się w słuchawki AKG K490 NC i przez ostatni miesiąc testowałem w bojowych warunkach i przyznam, że widać niesamowitą różnicę w porównaniu z moimi Sennheiserami HD 201, czy wymienionymi już Creative'ami. O ile jakość dźwięku jest w porządku (z jednej strony, bas jest płytszy, ale z drugiej, wysokie tony są lepiej słyszalne; do tego AKG ma strasznie niską oporność i musiałem się wpiąć do przełącznika źródła z pominięciem wzmacniacza słuchawkowego, tak głośne są) i gdy nie stoi na drodze jakaś "psujawka", to jest czysty i niezakłócony, to jednak gwoździem programu jest funkcja tłumienia zewnętrznego hałasu. I tutaj, proszę państwa, absolutna rewelacja! W domu były w stanie wygłuszyć DO ZERA pralkę odwirowującą pranie w tempie 1200 RPM, brzęczącą lodówkę i trzy włączone blaszaki. W firmowej serwerowni szum był zdecydowanie cichszy i nie irytował (problemem jedynie był moment wyłączenia funkcji NC albo zdjęcia słuchawek - nagłe uderzenie dźwięku), zaś w open space'ie nie słychać klimatyzacji i głos ludzi rozmawiających 5 (i więcej) metrów ode mnie był prawie niesłyszalny, zaś bliżej położeni ludzie byli wyraźnie wytłumieni (aczkolwiek nie oszukujmy się, dalej są słyszalni i zrozumiali). No i nie słychać tak ich klikania/pisania na klawiaturze. Po dodatkowym podłączeniu do źródła dźwięku, koledzy siedzący obok są absolutnie niesłyszalni nawet, jeśli laptop nadaje na zaledwie 20% mocy układu dźwiękowego.

Zaskakujące, jak technika poszła do przodu.

Jedyne wady to to, że słuchawki wymagają dodatkowego zasilania (wbudowany akumulatorek ładowany przez USB; niestety nie da się ładować i słuchać muzyki jednocześnie, ale ciągle można włączyć funkcję noise cancelingu). No i są drogie, moje kosztowały ponad 800 złotych, ale skok produktywności był tego wart - autentycznie BOLAŁO MNIE, gdy w zeszłym tygodniu musiałem na dwie godziny zrezygnować z ich usług i przeprosić się z Creative'ami, bo bateria wymagała naładowania. :P


Może Cię zainteresować...

Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: