2014-05-18 20:07:58
Czy dysk się kręci?

Zaskakujące jest, że mimo wszechobecności laptopów, tak mało aplikacji działa na nich poprawnie. Koronnym przykładem owej niepoprawności jest świadome ignorowanie stanu zasilania poszczególnych komponentów, co (czasami bardzo) negatywnie odbija się na czasie pracy laptopa na baterii, np. gdy jakaś aplikacja nagle uznaje, że akurat 5 sekund po zatrzymaniu (talerzowego) dysku bezwzględnie potrzebuje wysrać pół tony plików tymczasowych albo zrobić pusty autozapis (tj. zapisać plik auozapisu w sytuacji, gdy tak naprawdę od ostatniego zapisu nic się nie zmieniło). Windows 2000 i nowsze dają możliwość określenia w jakim stanie zasilania jest dane urządzenie, m. in. do określenia czy dysk się kręci, można użyć funkcji GetDevicePowerState, która wcale nie jest trywialna, jeśli chodzi o poprawne używanie.

2014-05-11 14:38:39
Przeżyć w open-space'ie

Jeżeli pracujesz w open space'ie mimo, że zajmujesz się poważną developerką (tj. więcej czasu spędzasz na inżynierii niż na kodowaniu/komunikacji z resztą zespołu) i w związku z czym ciągle ktoś przeszkadza swoim gadaniem (a czasami wręcz hałasowaniem) i pracodawca udaje, że problem nie istnieje albo istnieje tylko w tobie, to znaczy że ma cię totalnie w dupie i traktuje jako "zasób ludzki" który łatwo wymienić, a nie jako ważny element maszynerii który - źle działający - może wpłynąć negatywnie na całość. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zmienić pracodawcę na takiego, który bardziej szanuje swoich pracowników (i ich zdrowie), ale nie zawsze jest to sensowna opcja. Można też wywierać presję na współpracownikach, co (odpowiednio rozegrane) daje wymierne korzyści (o tym dalej). Są też inne metody.

2014-05-05 01:23:17
HrPopCnt, czyli dostałem Haswella

Dopiero teraz dociera do mnie, ile fajnych bajerów tkwi w moim lunchboxie, a jednym z nich jest instrukcja POPCNT obsługiwana przez Core i3-4130T. A co robi ta instrukcja? Zlicza ilość zapalonych bitów w danym argumencie.

Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: