2013-09-22 00:25:39
XP i 100% użycia CPU przez svchost.exe

Od jakiegoś czasu zdarza się, że WinXP, nawet gołe po załadowaniu wszystkich trzech ServicePacków, mocno spowalnia krótko po uruchomieniu. Menedżer zadań pokazuje zaś, że proces "svchost.exe" wykorzystuje cały rdzeń procesora. Jeżeli nie jest to jakaś infekcja lub zła konfiguracja, to winnym może być Windows Update.

Update 11.11.2016: wersja dla Windows 7, 8 i 8.1 jest dostępna.

Wiemy to stąd, że podglądając procesorożerny proces pod np. Process Explorerem, jedną z hostowanych usług jest właśnie Windows Update. A dodatkowo, w katalogu Windows, w pliku "WindowsUpdate.log", można znaleźć:

AUClnt WARNING: Shell_NotifyIcon failed (dwMessage=0x0, uFlags=0x3, hr=0x80070002)
AUClnt WARNING: Shell_NotifyIcon failed (dwMessage=0x0, uFlags=0x3, hr=0x80070002)
AUClnt WARNING: Shell_NotifyIcon failed (dwMessage=0x0, uFlags=0x3, hr=0x80070002)
AUClnt WARNING: Shell_NotifyIcon failed (dwMessage=0x0, uFlags=0x3, hr=0x80070002)
CltUI FATAL: Failed to show client UI, directive=7, hr=80070002

Niektórym pomaga po prostu odczekać - faktycznie, po kilku do kilkunastu godzinach, aktualizacje idą w najlepsze. Ale to średnie wyjście. Lepszym jest... Ubicie powłoki. Metoda jest dobra, ale wymaga popisania się refleksem i przygotowaniem, należy bowiem albo wcześniej włączyć automatyczne pobieranie i instalowanie aktualizacji, albo proces powtórzyć dwa razy - najpierw by pobrać aktualizacje, potem by móc je wybrać. Refleks zaś będzie konieczny by zamknąć powłokę zanim uruchomi się proces szukania aktualizacji. Po kolei:

 • Restartujemy system
 • Od razu uruchamiamy menedżera zadań
 • Uruchamiamy konsolę (Start → Uruchom → CMD)
 • Ubijamy process Explorer.exe:
  • Przechodzimy na zakładkę "procesy"
  • Szukamy i wybieramy "explorer.exe"
  • Klikamy "Zakończ proces"
  • W wyświetlonym okienku dialogowym klikamy "Tak".
 • Na zakładkach "Wydajność" oraz "Sieć" można obserwować proces aktualizowania. Gdy wskaźniki na obu zakładkach się uspokoją, system został zaktualizowany.
 • Wskrzeszamy powłokę, wpisując w konsoli "start explorer".

Jaka opowieść kryje się za tym rozwiązaniem - trudno powiedzieć. Domyślam się, że któraś z aktualizacji zmienia coś w działaniu funkcji Shell_NotifyIcon i obecne wersje Windows Update polegają na tej zmianie, natomiast mechanizm fallbacku - chociaż obecny - jest zaprojektowany źle, przez co uruchamia się za późno, zżerając po drodze cały rdzeń procesora.

Update: w komentarzach niżej, janosh sugeruje instalację IE8. Mnie to nie pomogło, natomiast jest to dobry, mający ręce i nogi pomysł tak czy inaczej.

Update 2: niedopuszczalne jest zabijanie/zbytnie obniżanie priorytetu procesu "svchost.exe"! Jak nazwa (SerViCe HOST) wskazuje, jest to aplikacja będąca "nosicielem" usług (usługi działają w ramach tej aplikacji) i zabicie jej wyłączy nie tylko aktualizacje, ale i szereg innych usług, w tym tych, od których może zależeć poprawne działanie komputera!


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 9 | Tech, Techblog
Pokazuj komentarze.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: