2010-11-19 19:46:19
IMAP - kolejne (i na pewno nie ostatnie) starcie

Będzie trochę opowiadania, ale tylko dlatego, że chciałem uświadomić ludziom, że IMAP to złożona sprawa i wymaga czasu i cierpliwości. I niezłego skilla.

Zamiast dokodować ściąganie wiadomości, zająłem się czymś bardziej pokręconym i złożonym, czyli przenoszeniem i kopiowaniem wiadomości między folderami IMAP oraz inteligentnym zapisywaniem flag wiadomości. Niby proste, wydać polecenie UID COPY i maszyneria idzie w ruch, a potem sprawę załatwiają nieotagowane odpowiedzi EXISTS oraz RECENT, ale ja akurat nie lubię stosować nieoptymalnych rozwiązań tylko dlatego, że łatwo się je implementuje - praktyka pokazuje bowiem, że od tego zaczynają się dużo poważniejsze problemy, które widać w np. Thunderbirdzie: program ten, po skopiowaniu wiadomości z lokalnego folderu do folderu IMAP, po wejściu do tego folderu... Pobiera ją ponownie.

Wiadomo że ludzie mają małego "laga" i zdarza im się zrobić coś przez omyłkę, np. zacząć flagować wiadomości i z rozpędu jedną lub więcej oflagować niechcący. Nie ma sprawy - odklikuje się flagę, problem znika. Czyżby? Jeżeli serwer wolno reaguje, może się zdarzyć, że użytkownik "odklika" flagowanie zanim program prześle polecenie oflagowania do serwera. W "naiwnej" implementacji, do serwera dotrą wszystkie polecenia, łącznie z wycofującymi. W mojej - polecenia są na bieżąco optymalizowane i w opisanej sytuacji HCM odeśle tylko tyle żądań oflagowania, ile użytkownik początkowo zamierzał. Wszystko zależy od szybkości serwera i użytkownika, ale to działa. Poza tym, działa też w trybie offline, zatem dłuższe manipulowanie flagami nie spowoduje karmienia serwera czort wie jak długą listą poleceń, za to sprawi, że do serwera pójdą tylko właściwe zmiany.

Ciekawe rzeczy zaczęły się dziać apropos przenoszenia i kopiowania wiadomości. Z racji braku kodu umieszczającego i ściągającego wiadomości w/z folderów IMAP, skupiłem się tymczasowo na dostatecznie złożonej historii, mianowicie przenoszeniem/kopiowaniem wiadomości w obrębie tego samego konta. Pewnie, można wydać polecenie kopiowania jednej lub więcej wiadomości i resztę zwalić na kod synchronizujący zawartości folderów, ale jak napisałem wyżej - pchanie tej samej wiadomości (nawet jeśli tylko w jedną stronę) mając ją dostępną lokalnie to jakiś absurd. Problem się pojawia w momencie gdy trzeba zlokalizować kopię w docelowym folderze. Teoretycznie z pomocą przychodzi rozszerzenie UIDPLUS, ale...

The following response codes are extensions to the response codes defined in [IMAP] section 7.1. With limited exceptions, discussed below, server implementations that advertise the UIDPLUS extension SHOULD return these response codes.

"Should", czyli nie "must". Ponadto, niektóre serwery do dziś nie obsługują rozszerzenia UIDPLUS. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Wejść do docelowego folderu, odszukać wiadomość ręcznie i przypisać jej znaleziony identyfikator. Są tu dwa "ale" - opuszczając folder źródłowy i przechodząc do docelowego, tracimy powiadomienia o zmianach w folderze źródłowym - gdy wrócimy, może być konieczna ponowna synchronizacja zawartości folderu. Ponadto, przechodząc do docelowego, możemy dostać szereg niezamawianych informacji, w tym taką, że... pojawiły się nowe wiadomości. W tym momencie ktoś sprytny może sobie pomyśleć - skoro tak, to przeszukajmy tylko te nowe wiadomości! Fajnie, ale nie wolno zapomnieć, że IMAP to środowisko wieloklientowe bez jakichkolwiek sensownych blokad. Wiadomości oznaczone przez serwer jako "nowe" nie muszą być wyłącznie skopiowanymi wiadomościami. Mało tego! To nawet nie muszą być skopiowane wiadomości! W praktyce, wystarczy że drugi klient mający otwarty docelowy folder zarejestruje fakt pojawienia się nowych wiadomości, i flaga "nowe" może przepaść. Wydaje się, że najsensowniej jest otworzyć nowe połączenie które jawnie zignoruje wszelkie mało istotne w tym kontekście informacje od serwera i po prostu podopasowuje nowe identyfikatory do kopii. Znowu - to nie musi się powieść. Drugi klient może te wiadomości w międzyczasie zlikwidować. Ma na to mało czasu, ale nie jest to nierealne. A na deser został inny klops - co, jeśli użytkownik szybciej skopiuje lokalnie niż zdalnie? Załóżmy scenariusz - użytkownik kopiuje dużo maili, serwer nie zwrócił od razu nowych identyfikatorów, użytkownik mimo to zagląda do docelowego folderu i ... widzi skopiowane maile, które nie mają przypisanego nowego identyfikatora. :) I niech teraz złośliwie je na przykład skasuje. Co wtedy? Nie wiemy co kasować, bo nie znamy jeszcze identyfikatorów. Najsensowniejsze wyjście z tej sytuacji, to nie pokazywać wiadomości nie mających nowego identyfikatora.
Do tego należy wziąć pod uwagę fakt, że "przenoszenie" wiadomości w IMAPowym światku przeprowadza się, kopiując wiadomości a potem ustawiając flagę "Deleted". Tutaj bardzo ułatwiło mi życie optymalizowane ustawianie flag, po prostu wskazuję, że te wiadomości mają mieć dodaną flagę "Deleted", a kod już sam zadba o to, by ona się tam pojawiła.

Przenoszenie wiadomości między kontami lokalnymi a IMAPowymi to zupełnie inna bajka. Po pierwsze, trzeba mieć przygotowane wiadomości a potem je dzielnie przepychać przez wąską rurkę (ostatecznie nawet ten megabit w górę to naprawdę mało jak na duże, kilkudziesięciomegabajtowe, wiadomości) - użytkownik może zażyczyć sobie odłożenia operacji (np. gdy zechce wyłączyć laptopa i zająć się drugą połówką, nie przejmując się szumem wiatraczka ;-)). I znowu mamy problem z nowymi identyfikatorami - niby mamy odpowiedź APPENDUID, ale jak napisałem wyżej - nie mamy gwarancji że ją otrzymamy. A co z przenoszeniem/kopiowaniem wiadomości między kontami? Należy ściągnąć wiadomość (jeśli jej nie ma lokalnie), przesłać ją na drugie konto, odnaleźć w docelowym folderze, ściągnąć następną...
... a w międzyczasie drugi klient kasuje część wiadomości źródłowych.

I to tylko najważniejsze problemy pojawiające się przy samym przenoszeniu/kopiowaniu wiadomości. Nie napisałem o problemach z np. niezgodnymi z normami serwerami (np. Hamster nie odsyła zmienionych flag klientom działającym w trybie IDLE) czy tworzeniem wiadomości (współbieżna edycja) - protokół zapewnia ogromną elastyczność działania na poczcie, jest nawet wyszukiwanie na serwerze (a'la XPAT w serwerach NNTP). Właśnie: doświadczenie nabyte przy integrowaniu w HCMie czytnika newsów bardzo ułatwia mi życie i "od strzału" kod IMAP jest pozbawiony błędów, które nękały pierwsze wersje czytnika NNTP.

Integracja IMAPa z programem sprawiła, że zaczęły wychodzić pewne błędy i wąskie gardła w (czasem bardzo) luźno związanych z tematem miejscach, zatem dodanie IMAPa okaże się korzystne także dla "niezIMAPowanych" użytkowników. A złożoność samego protokołu jest tak duża, że wiele elementów wykazuje bardzo dużą wrażliwość na wszelkie niedoskonałości. O ile dodanie kompresji kanału (rozszerzenie COMPRESS) nie było wielkim problemem, to jedno niedopatrzenie, i dzieją się CUDA :) Na przykład, nie wziąłem pod uwagę sytuacji, że dekompresor nie będzie miał już danych wejściowych (serwer skończył nadawanie) a klasa obsługująca gniazdko (piętro nad dekompresorem, tutaj więc dwa piętra nad gniazdkiem TCP/IP) również nie będzie miała danych do strawienia, wobec czego dekompresor w tym momencie powinien "wypluwać" zdekompresowane dane aż wyczerpią się jego wewnętrzne (niewidoczne dla mnie) bufory. Niedopatrzenie polegało na tym, że maszyneria, jak tylko ucichło "na drutach", zatrzymywała się. :)

W chwili obecnej, IMAP spowodował rozdęcie kodu źródłowego Hellcore Mailera o ponad 7 tysięcy linii - a nie ma jeszcze całej podstawowej funkcjonalności, zaś ta, która już jest, miejscami wymaga dalszego dopracowania. Klasa, opakowująca protokół na najniższej warstwie (wysyłanie poprawnie sformatowanych poleceń i interpretowanie odpowiedzi) rozwija się na bieżąco z samym programem nawet, jeśli wydawało mi się, że niczego już nie brakuje.

Dwie rzeczy są pewne - pierwsza, to nie koniec. Druga - dawno się tak dobrze nie bawiłem pisząc kod. :)


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 8 | HCM, Tech
Pokazuj komentarze.
Komentowanie wyłączone dla tego wpisu.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: