2009-06-17 16:36:12
O muj borze...

HCM umie importować dane z Outlook Expressa 6 (i 5 chyba też, ale nie sprawdzałem). Powinien zatem szybko naumieć się importu z Windows Mail. Zabieram się - instaluję wszystkie serwis paki i poprawki do swojej zwirtualizowanej wiśty, przez MboxProxy zasysam testowe maile. Szukam danych programu - są, w Users[użytkownik]AppDataLocalMicrosoftWindows Mail. Przyglądam się.

O ku...

Konfiguracje w plikach XML, przy czym wygląda na to, że każda wartość może być zapisywana na różne sposoby (parametr "type"). Przenośność? Czytelność? Taaak?
<Connection_Type type="DWORD">00000003</Connection_Type>
Jest to odmiana w stosunku do poprzedniej wersji programu, która trzymała ustawienia kont w rejestrze.

Jedziemy dalej. "Local folders", to brzmi znajomo... Klik-klik. "Inbox", hmmm, a to już zbyt znajomo... Klik-klik, gleba. Każdy e-mail jako osobny plik.

Dobra, a co z flagami, datami pobrań, i tak dalej? Jest, wszystko jest - w pliku WindowsMail.MSMessageStore, który jest plikiem binarnym, nieudokumentowanym, obsługiwanym przez ESE, a z pobieżnego przeglądania jego zawartości wynika, że zawiera dane o WSZYSTKICH mailach - nie tylko tych z konkretnego folderu. Mam nadzieję, że nie jest ograniczony rozmiarowo do 2GB, bo jeśli tak, to - no cóż... W poprzedniej wersji, każdemu folderowi odpowiadał jeden plik DBX który co prawda był skomplikowany w budowie (gdyż zawierał wiadomości i wpisy indeksu folderu zarazem), niemniej pad jednego .dbx'a nie był tragedią (dopóki nie zawierał ważnych danych), pad systemu plików nie był takim problemem (awarię struktury drzewa katalogów dało się obejść, odszukując plik po dysku, przy pofragmentowanym dysku złożenie go do kupy było problemem, ale nie aż takim, jak złożenie do kupy 1048576 malutkich - dwu-trzyklastrowych - plików). Nieco gorzej przedstawia się awaria pliku-szkieletu drzewa (plik folders.dbx), ale to też nie dramat. A teraz? Znacznie zwiększone użycie powierzchni dyskowej (wielkość każdego maila jest de facto wyrównana do wielkości klastra - na dyskach z klastrami o domyślnej wielkości 4KB każdy, nawet półkilobajtowy mail zajmuje 4KB). Ponieważ maile są w formacie RFC-2822, wszelkie malware już nie potrzebuje dostępu do książki adresowej Windows, by dostać się do wiarygdnych (działających) adresów e-mail. Nie ma też już możliwości odzyskania skasowanych maili - tzn. jest, ale trzeba teraz używać narzędzi działających na systemach plików. Same e-maile mają nazwy w rodzaju "03181F72-0000E6D8.nws".

Kogo oni zatrudniają w tym M$ie? Linuksiarzy?! Świeżo upieczonych programistów .Net? Magazyn Windows Mail to jakiś absurd. Wszystko zrobione tak, by maksymalnie spowolnić pracę programu, ograniczyć usera, sfrustrować programistę i posłać tech support do psychiatryka (awarie pliku .MSMessageStore będą poważne w skutkach, a awarie systemu plików wręcz tragiczne)... Pozorne uproszczenia (maile w pliku, konfiguracja w XMLu) są tylko pozornymi uproszczeniami - może tylko z punktu enterprise software developera (który ma gdzieś wydajność i efektywność, a rozmiar i czas startowania execa to dla takiej osoby jakiś wyimaginowany problem) jest inaczej, ale ja akurat za takiego się nie uważam.

Nie zmienia to jednak faktu, że obsługa Windows Mail w kreatorze importu będzie.


Może Cię zainteresować...

Link | Miszczowie IT, Tech
Pokazuj komentarze.
Komentowanie wyłączone dla tego wpisu.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: