2009-03-18 18:29:22
XHCM - Decyzja podjęta

Będzie natywny Hellcore Mailer dla Linuksa. I to jako open-source.

Cały projekt będzie napisany w C++ (z ew. wstawkami assemblerowymi - jak już się naumiem GNU Assemblera), oparty o QT 4.5, plus oczywiście OpenSSL, Zlib, Bzip2, IJG JPEG, Libpng, etc. i będzie działać "z kopa" na Linuksach 32-bitowych. Być może w późniejszym etapie powstanie też wersja 64-robitowa. XHCM będzie "siostrzanym" - w stosunku do "klasycznego HCMa" - projektem i oba będą się wzajemnie uzupełniać jeśli chodzi o cechy (tj. wszystkie zmiany będą portowane z jednego projektu do drugiego i vice versa), obawiam się jednak, że XHCM nie będzie tak lekki jak HCM (ze względu na QT), ale dzięki QT właśnie będzie wersja na Linuksa, *BSD i Windows (tj. projekt HCM będzie działał tylko pod Windows lub Wine, zaś XHCM natywnie pod Linuksem, ew. *BSD i Windows). Jedyny problem to określenie konkretnej daty premiery jakiejkolwiek działającej wersji - póki co, oglądam dokumentację od QT i coraz bardziej mi się to podoba, niemniej, do przepisania jest 260 (dwieście sześćdziesiąt) tysięcy linii kodu. XHCM będzie trochę krótszy, bo odpadnie SynEdit, moje hacki do RichEdit, pewne dziwne kontrolki w rodzaju THrListbox, no i oczywiście ICS. Prawdopodobnie będzie też w pewnych miejscach nieco bardziej rozbudowany (np. QT zawiera kontrolkę opakowującą silnik WebKit - co oznacza, że XHCM, w przeciwieństwie do HCMa, mógłby wyświetlać maile HTMLowe). Będzie też inny pod względem budowy wnętrzności, np. pod Linuksem nie ma czegoś takiego jak gniazdka asynchroniczne - trzeba będzie użyć wątków. Praktycznie to XHCM będzie się koncentrował bardziej na funkcjonalności niż lekkoścy czy wydajności, choć oczywiscie będę pilnował, by XHCM nie był przesadnie wolniejszy od HCMa (warto zauważyć, że spora część czasu spędzonego na kodowaniu HCMa zeszła na optymalizacje i walczenie z bugami wprowadzonymi przez nie). No i najpoważniejsza kwestia - nigdy nie pisałem tak dużego kodu nie dość, że w C++, to jeszcze tak, by się kompilował na możliwie największej ilości komputerów. :)

Plany wyglądają świetnie. A jak z realizacją? Czas pokaże. Póki co, w kolejce jest kilka niedorób w obecnym HCMie, tłumaczenie interfejsu (0% wykonane :P) i helpa (wykonane w raptem 2%...) no i IMAP4, LDAP, certyfikaty (S/MIME oraz PGP/MIME) i rozbudowa kodu SSL. Zwracam też uwagę na to, że użytkowników Linuksa/*BSD jest relatywnie mało, stąd XHCM będzie miał niższy priorytet niż HCM.

Update 23:00 - nie, nie wyznaję się na API innym niż Win32, więc możliwe że gdzieś palnąłem jakąś herezję. Nie szkodzi, na razie XHCM jest na etapie planowania, przemyśliwania, badań i zbierania danych. ;-)


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 10 | HCM, Tech
Pokazuj komentarze.
Komentowanie wyłączone dla tego wpisu.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: