2009-11-17 07:52:03
DualCoreSort

Nie jest to żaden nowy algorytm ani nowe informatyczne odkrycie, a jedynie przykład, jak, mając dwa logiczne procesory i dwa proste algorytmy sprawić, by zajmująca najwięcej czasu operacja wykonywała się szybciej. O ile prezentuję tu przykład sortowania dwoma rdzeniami, to spokojnie można to rozbić na większą liczbę rdzeni. Motywacją do tego wpisu (i kodu) było to, że "uwielordzeniowanie" programów - nawet, a może raczej: głównie - w środowiskach RAD jest uznawane za jakąś alchemię. Wiele osób po prostu nie wie "co to jest" i "jak to się robi" (swoją drogą, to rozbawiła mnie prośba jednego kodera, by twórcy jakiejś biblioteki zoptymalizowali jedną, maluteńką - kilkadziesiąt instrukcji x86 - funkcyjkę do korzystania z wielu rdzeni). Może po tym wpisie niektórym się rozjaśni.

Idea jest banalna - rozbijamy tablicę na dwie, sortujemy niezależnie od siebie a następnie składamy do kupy. Proste? Pewnie że proste. Na myśl od razu nasuwa się sortowanie szybkie (QuickSort) oraz scalanie albo sortowanie kubełkowe (przepraszam że linkuję do angielskojęzycznej Wikipedii, ale w polskim artykule jest jakiś wyrwany z kontekstu badziew, a nie mam czasu poprawiać). Sortowania szybkiego nie trzeba nikomu przedstawiać, scalania również. Sortowanie kubełkowe przyda się w konkretnych przypadkach, na przykład Hellcore Mailer wykorzystuje sortowanie kubełkowe do sortowania po nadawcach, odbiorcach i tematach - HCM wrzuca wszystkich Piotrów, Pawłów, Pauliny i Patrycje do jednego kubełka, następnie porządkuje elementy w kubełkach i same kubełki - nietrudno się domyśleć, że HCM w tym przypadku jest w stanie wykorzystać nawet ponad 16 rdzeni (jeśli będą dostępne i jeśli będzie tyle kubełków). Sortowanie samych liczb też da się zrealizować złożeniem sortowania kubełkowego i jakiegośtam, ale wtedy trzeba wiedzieć coś więcej o danych, a więc złożoność wzrasta... W sumie to nie jestem przekonany, czy stosowanie sortowania kubełkowego do sortowania dowolnych liczb całkowitych (nie mówiąc o rzeczywistych) ma sens. Może gdy chodzi o ograniczony zakres albo liczby złożone z tej samej liczby cyfr.

Do rzeczy. Do tworzenia nowych wątków w Delphi możemy użyć klasy TThread albo funkcji BeginThread (Win32 API ma funkcję CreateThread, ale w Delphi nie należy z niej korzystać -- chyba że mamy absolutną pewność że nasz kod nie dokona ani jednej alokacji/realokacji/dealokacji pamięci). Ja używam tej drugiej metody, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać własną klasę. Mój kod wpierw tworzy dwa własne rekordy zawierające uchwyt wątku i informację, który wątek za sortowanie czego odpowiada. Następnie wątki są uruchamiane i główny wątek czeka na ich zakończenie. W efekcie uzyskujemy tablicę podzieloną na dwie części, z czego każda zawiera posortowane elemety. Teraz należy te dwie części scalić w jedną, to niestety musi się wykonać w głównym wątku - ta faza będzie jednowątkowa. Ta faza będzie wymagała również zaalokowania drugiej tablicy, scalenie "w miejscu" nie jest takie oczywiste, a mnie zależało na prostocie. Scalamy obie części do nowej tablicy a potem przenosimy jej (nowej tablicy) zawartość w miejsce pierwotnej. Gotowe. Jaki jest zysk? Zależy co i jak sortujemy. Sortowanie napisów jest o jakieś 75-85% szybsze niż normalnie, ale wąskim gardłem może być nie tylko procesor ale i pamięć. Sortowanie dużych tablic liczb całkowitych nie powinno być DUŻO szybsze - w przeciwieństwie do sortowania tablic liczb rzeczywistych czy tekstu.

Pzykładowy kod, zamieszczony na stronie BranchWare jest przystosowany do sortowania tablic w klasach TList. Jeżeli sortowana tablica zawiera mniej niż 100 elememtów, jest ona sortowana normalnie (zysku z sortowania dwoma wątkami nie będzie, za to będzie strata wynikająca z tworzenia wątków i scalania tablicy). Użycie jest banalne i sprowadza się do zamiany odwołania do metody TList.Sort na wywołanie procedury DualCoreSort, jako argumenty podając instancję klasy TList oraz funkcję porównującą elementy. Kod był pisany i sprawdzany w Delphi 3, ale jeśli ktoś znajdzie jakieś błędy czy problemy ze zgodnością z innymi wersjami środowiska, to ja chętnie posłucham ewentualnych uwag (nawet jeśli "z definicji" to nie jest "produkcyjny" kod)

Dostępny kod można łatwo przerobić tak, by wykorzystywał więcej rdzeni - to jednak już ćwiczenie dla ambitnego programisty. Enterprise'owi eksperci od "wydajnych, skalowalnych rozwiązań opartych o sprawdzone technologie" (czyt. Firebird) muszą się zadowolić zajęciem dwóch rdzeni. ;-) Podpowiem tylko, że do scalenia dwóch podtablic można wykorzystać jeden wątek (stąd wniosek, że do czterech podtablic można użyć dwóch wątklów działających równolegle, jednak potem i tak pozostajemy z dwiema niezależnie posortowanymi podtablicami). No i jeśli komuś zależy na użyciu pamięci, to do trzech i więcej podtablic nie potrzebuje więcej dodatkowego miejsca, jak do scalenia dwóch (trzeba tylko umiejętnie scalać do odpowiednich tablic - najpierw do bufora, potem do źródłowej tablicy, potem znowu do bufora, etc.).


Może Cię zainteresować...

Komentowanie wyłączone dla tego wpisu.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: