2008-05-22 06:52:56
Opera, HCM i sprawdzanie pisowni Aspellem pod Win32

Aspell jest jednym z popularniejszych aparatów słownikowych. Jest wykorzystywany przez całe mnóstwo programów, z ekg2, Operą i moim Hellcore Mailerem na czele. Niestety, wersja dla Win32 jest od dawna nie rozwijana, a chętnych do jej rozwoju po prostu nie ma. Trochę mnie to załamywało, gdyż Aspell5 (czy jak kto woli, Aspell 0.50) jest relatywnie wolny i zżera ogromne ilości pamięci (szczególnie w przypadku tak bogatych języków jak nasz). Polski słownik do Aspella, dostępny na witrynie projektu, również jest antyczny, ale to akurat nie jest dużym problemem (rozwiązanie już ktoś znalazł, można poczytać tutaj), trochę gorzej wygląda kwestia przeterminowanego aparatu. Ale okazuje się, że nie jestem jedynym, który miał serdecznie dość skaczącego z 5 na 70MB użycia pamięci ;-)

Tutaj, na blogu "no sq", jest opisany proces budowania nowego Aspella, ale dla większości z pewnością wystarczy pobranie wersji instalatora (link Windows Installer). Pobieramy instalator, oraz najnowszy polski słownik (polecam ten). Oraz mój skrypt do instalacji polskiego słownika i korekty drobnego rozejścia w nazwach. I teraz zaczną się schody.

Oto, co należy zrobić krok po kroku, by zadziałało:

  1. Najpierw wyłączamy wszelkie Opery i inne programy, które mogą z Aspella korzystać.
  2. Kasujemy starego Aspella (w zależności od tego, skąd i jakim instalatorem go instalowaliśmy, sposób postępowania będzie inny, ale na pewno warto zajrzeć do menu "Start" lub appletu "Dodaj/Usuń Programy").
  3. Instalujemy nowego Aspella.
  4. Rozpakowujemy polski słownik do jakiegoś katalogu tymczasowego, i w katalogu z plikami "pl.cwl", "pl.dat" i "pl.multi" umieszczamy skrypt "install_aspellpl.bat".
  5. Klikamy dwukrotnie skrypt "install_aspellpl".
  6. Jeśli nie wyskoczyły żadne błędy (nie mylić z ostrzeżeniami, ang. warning), wciskamy Enter, w przeciwnym razie poprawiamy je (poniżej więcej info).
  7. Odpalamy Operę lub inny korzystający z Aspella program i sprawdzamy czy działa.

Nie przewiduję żadnych trudności z całym procesem, ale jeżeli coś pójdzie nie tak, to najczęściej w wyniku zamieszań ze ścieżkami. Można je skorygować, edytując skrypt "install_aspellpl.bat". Inne możliwości, to brak odpowiednich uprawnień do podmiany plików - należy albo zalogować się jako Administrator i/lub pozamykać wszystkie programy mogące korzystać z Aspella. Warto też zwrócić uwagę na to, czy program którego użyliśmy do rozpakowania archiwum faktycznie je rozpakował, czy też tylko rozkompresował (w tym drugim przypadku wylądujemy z plikiem ".tar").

Co robi skrypt "install_aspellpl.bat"? Po pierwsze, kopiuje kilka istotnych plików na ich właściwe miejsca, następnie kopiuje bibliotekę libaspell-15.dll do pliku aspell-15.dll. Ten krok jest konieczny, gdyż część programów odwołuje się do jednej z tych dwóch nazw i bez tego po prostu nie działa. Następnie dekompresuje słownik z pliku .cwl oraz tworzy nowy w formacie Aspella.

Smacznego :-)


Może Cię zainteresować...

Link | Ciekawostki z sieci, HCM, Techblog
Pokazuj komentarze.
Komentowanie wyłączone dla tego wpisu.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: