2008-11-29 19:12:09
Wykorzystanie wielu rdzeni w skryptach wsadowych *.bat/*.cmd

Otóż... Da się, ale trzeba przy tym myśleć, gdyż dotyczy to tylko szczególnych przypadków, tj. gdy z poziomu skryptu wywołujemy długo wykonujące się polecenia, które z powodzeniem mogą się wykonywać równolegle z innymi, np. kompresja dwóch niezależnych, dużych plików, lub jedno polecenie mocno obciąża tylko procesor, a drugie tylko dysk.

Załóżmy, że mamy projekt składający się z wielu elementów, każdy element produkuje się w podobny sposób, i do tego wszystkie procesy produkcji są jednordzeniowe (np. kompilator czy kompresor). Uruchamianie każdego procesu w szeregu (tj. proces po procesie) może trwać dłużej niż uruchamianie procesów równolegle, ale jak uruchomić coś równolegle w skryptach wsadowych Windows? Możliwości są dwie, jedna to wykorzystanie polecenia start które "z natury" uruchamia polecenia "nieblokująco", ale to nie zadziała na skrypty (uruchomi się interpreter poleceń, ale wskazany skrypt nie wykona się). Druga możliwość, to zażądanie uruchomienie interpretera w tle, a następnie wykonania polecenia wykonania wskazanego skryptu:

start cmd /c call skrypt_2.bat

Gdzie skrypt_2.bat to nazwa pliku-skryptu zawierającego polecenia do wykonania równolegle (należy pamiętać, że nie ma pełnej kontroli nad procesem równoległym - można, np. za pomocą tworzenia plików i sprawdzania w pętli czy istnieją, sprawdzać, czy proces równoległy się zakończył i z jakim wynikiem, jednak nie jest to takie trywialne. W końcu to Windows, tak?). Jak z tego skorzystać? Jeżeli mamy np. dwie MP3jki do skompresowania, nie ma sensu się bawić i w skrypcie piszemy wprost:

start lame src1.wav dst1.mp3
lame src2.wav dst2.mp3

Trochę inaczej wygląda sprawa z bardziej złożonymi zadaniami. Na przykład, aby równolegle dokonać kompilacji programu i potrzebnej mu biblioteki, potrzebne są dwa skrypty. Skrypt główny (build.bat; ten, który uruchamia całą maszynerię) może wyglądać tak:

@rem Uruchamiamy proces równoległy
start cmd /c call "build_branch.bat"
@rem Sprzątamy po ew. poprzedniej kompilacji
del e: mp1*.dcu
@rem Właściwa kompilacja
dcc32 e:projektproject_exe.dpr /E"E: mp1" /N"e: mp1"
@rem Sprzątamy po tej kompilacji
del e: mp1*.dcu
@rem Traktujemy wynikowy soft UPXem.
c:progra~1upx --brute "E: mp1project_exe.exe"

Skrypt równoległy (build_branch.bat) wtedy będzie wyglądał tak:

@rem Sprzątamy po ew. poprzedniej kompilacji
del e: mp2*.dcu
@rem Właściwa kompilacja
dcc32 e:projektproject_dll.dpr /E"E: mp2" /N"e: mp2"
@rem Sprzątamy po tej kompilacji
del e: mp2*.dcu
@rem Traktujemy wynikowy soft UPXem.
c:progra~1upx --brute "E: mp2project_dll.dll"

Co to daje? Zarówno kompilacja, jak i kompresja biblioteki i samego programu .EXE wykonuje się równolegle - jeden rdzeń zajmuje się kompilacją biblioteki, drugi - programu.
Sugeruję tutaj, by przyjrzeć się procesom przed takim zabawom, i do równoległych wątków wrzucać te procesy, które wykonują się krócej (tj. by "główny" proces przebiegał sobie bez konieczności czekania na procesy "poboczne").

Po zainstalowaniu pakietu UnxUtils można łatwo "uwielordzeniowić" wiele innych, dotychczas "jednordzeniowych" procesów, np. za pomocą poleceń sed, wc, head, ls i innych (do wyboru, do koloru) można rozdzielić cały katalog z plikami *.flac na dwa lub więcej rdzeni oraz każdy zająć rekompresją na *.mp3 (albo nawet dekompresją do *.wav, choć wtedy potrzeba albo bardzo szybkiego dysku, albo dekompresować na drugi dysk). To jednak już ćwiczenie dla ambitnego czytelnika.

Luna & Dutch Master - Copies are Faking


Może Cię zainteresować...

Link | Komentarzy: 5 | Programowanie, Tech, Techblog
Pokazuj komentarze.
Komentowanie wyłączone dla tego wpisu.
Powered by:
Hellcore Mailer - polski program pocztowyOpera Web BrowserFreeBSD - The Power to Serve!Slackware
RSSy:
Sidekick:
Projekty:
O autorze:
Zobacz:
Kategorie:
Archiwum:
Szukaj: